Svetlobna gverila
Lighting Guerrilla
spectrum
Spectrum je mednarodni projekt , ki združuje 4 evropske mednarodne festivale svetlobe: Lumina, Bienale Valgus, Staro Riga in Sveltobno gverilo. Namen projekta je izmenjava znanj in omogočanje gostovanj avtorjev. Svetlobna gverila se je na Lumini predstavila s Tilnom Sepičem in projektom Mrk, ter delavnico Delikventi in heroji svetlobe, ki jo je vodil dr. doc. Tomaž Novljan. V Rigi in Tallinu pa je hrup s Pormetejevimi iskrami proizvajal Marko Kovačič z ekipo.

Izvedbo tega projekta je sofinancirala Evrop
ska komisija. Vsebina tega zapisa je izključno odgovornost avtorja in v nobenem primeru ne predstavlja stališč Evropske komisije.
re:akcija
re:akcija
Aleksandra Stratimirovic:
                    Dobri duhovi
odprtje: Galerija Simulaker, Novo mesto, 27. sept. 2013 ob 20.00

Svetlobna gverila, ki domuje v Ljubljani, s posameznimi projekti gostuje tudi po Sloveniji. Mednarodni festival, ki predstavlja svetlobne instalacije, objekte, (interaktivne) projekcije in druge svetlobne projekte, izpostavlja vlogo svetlobe v vsakdanjiku in v umetnosti. Nagovarja publiko in strokovno javnost na razmislek o vlogi umetnika v javnem prostoru ter postavlja instalacije in objekte na ulice, trge, parke, s projekcijami na mestne fasade pa oživlja arhitekturo.

Svetlobna gverila se rada druži z umetniki vseh generacij, spolov, narodnosti in še česa, z različnimi kulturnimi in izobraževalnimi institucijami, po 6. rojstnem dnevu pa si je drznila s podporo domačih umetnikov prestopiti domači prag in predstaviti novomeški publiki. V izvidnico je že 2011 poslala Kurta Laurenza Theinerta, ki se je s projektom Vizualni piano ustvarjalno družil z novomeškimi glasbeniki (LokalPatriot).


Podnaslovljena z Re:akcija Svetlobna gverila predstavlja v večji meri dela slovenskih avtorjev, ki so bila ustvarjena za prejšnje edicije festivala. Priključil se nam je še novomeški ustvarjalec Jure Miklič. In ker je druženje s sorodnimi festivali rodilo plodove, točneje projekt Spectrum, smo uspeli v Novo mesto pripeljati še estonskega kultnega umetnika Raoula Kurvitza in latvijsko avtorsko skupino I DID IT. Svetlobno gverilo pa bosta še ta mesec na  portugalskem zastopala oblikovalec in intermedijski umetnik Tilen Sepič ter stalni sodelavec Svetlobne gverile, prof. dr. doc. Tomaž Novljan.


V Ljubljani pa bomo gostili estonskega oblikovalca svetlobe in predavatelja Priita Tiimusa, ki bo predstavil svoja dognanja o uporabi barv v arhitekturnem osvetljevanju, prikazali pa bomo še rezultate delavnice Morje svetlobe, projekcijo na fasado Mestnega muzeja.



PROGRAM >>
art: Aleksandra Stratimirović: Dobri duhovi,
foto: DK

Svetlobna gverila: Svetlikanje

Laurenz Theinert

LOKACIJE: Galerija Vžigalica, Trg Francoske revolucije, vrt Festivala Ljubljana, Križevniška cerkev, Ribji trg, galerija Škuc, vrt in dvorišče in fasada Slovenskega etnografskega muzeja, vratarnica Metelekove

ODPRTJE: Galerija Vžigalica, Ljubljana, torek, 28. maj 2013, ob 21.30

DO: 29. junija 2013. Program v pdfju.

foto in art: Kurt Laurenz Theinert: Gespinst
Po nekaj uvodnih zamahih na festivalu Exodos (Tim Etchells; Matthieu Tercieux) ter Strašilu Marka A. Kovačiča in Braneta Ždrala na PST-ju Svetlobna gverila prižiga luči v glavnem na že uveljavljenih lokacijah središča prestolnice.

Svetlikanje namiguje na bolj šibke svetlobne vire, ki pa prostoru vsekakor dajejo svojski pečat. Letošnja 7. edicija mednarodnega festivala zaobjema tako sodobno tehniko kot izumirajoče svetlobne pojave. Avtorji, umetniki od tu in drugod ter študentje različnih fakultet in akademij, so svoja dela zasnovali na raziskovanju svetlobnega medija v razmerju do (javnega) prostora in obiskovalca oz. mimoidočega. Svetlobna gverila tako tudi letos nagovarja k razmisleku o vlogi svetlobe, umetnika in umetnosti v javnem prostoru in vsakdanu, razmerju med zasebnim in javnim ter spodbuja k odpiranju prostorov za umetnost in domišljijo slehernika.

Akcija se po otvoritvi v Vžigalici in okupaciji okolice nadaljuje na drugi strani Ljubljanice, v Škucu, sklene pa na Metelkovi, kjer se v Poletni muzejski noči pridružujemo aktivnemu praznovanju 90. obletnice delovanja Slovenskega etnograf-skega muzeja (SEM).

Septembra se pod geslom Re:akcija s produkcijami iz prejšnjih let in gosti iz Estonije in Latvije selimo v Novo mesto. V Ljubljani bomo na fasadi Mestnega muzeja prikazali še rezultate junijskih delavnic, ki jih bo vodil portugalski studio Ocubo. V okviru mednarodnega projekta Spectrum pa bo Svetlobna gverila prižigala luči še v Caiscasu, Rigi in Tallinu.


 
Marko A. Kovacic in Brane
                      Zdralo: Strasilo

Matthieu Tercieux: Tukaj ste ... in drugje
Tim Etchells: Pocakaj tu ... Sel
                    sem po pomoc
Marko
                  A. Kovacic in Brane Zdralo: Strasilo Matthiue Tercieux in Chloe Bonnard: Tukaj ste ...
                  in drugje Tim
                  Etchells: Pocakaj tu ... Sel sem na pomoc
SVETLOBNI OBJEKTI

VODSTVA:
18. maj, 2. junij ob 21.30
16. in 30. junij ob 9.00
Pri koseškem bajerju.
Kolesa obvezna.

Strašilo je umetniški objekt, ki asociira na tradicionalni etnološki predmet – poljsko strašilo. Avtorja ga na novo kontekstualizirata in preimenujeta v urbano-ruralni predmet. Ta črpa formalne navdihe znotraj futurizma, konstruktivizma in suprematizma oz. modernizma. Ne zadovoljuje samo z estetsko vrednostjo predmeta, ampak jo nadgrajuje z uporabno vrednostjo, funkcijo odganjanja škodljivcev … V naključnem gibanju rotirajoči se objekt, mobile, je v soodvisnosti od naravnega okolja, saj se napaja z naravnimi viri. Narava v tem objektu v sodelovanju z mehaniko, elektroniko in umetnostjo ustvarja novo 'urbano opremo'. Sodobna skulptura se odziva tudi na mimoidoče in ustvarja nepredvidljive zvoke in svetlobne učinke. Pet objektov bo umeščenih na travnike in njive ob PST-ju (Pot spominov in tovarištva). Na ta način širijo polje umetniškega prostora, razkrivajo mesto kot celovito enoto in izpostavljajo njegovo herojsko zgodovino.
 
Za opus MARKA KOVAČIČA je značilen poudarjen interdisciplinaren pristop kot tudi izrazita večmedijskost. Pogosto se spogleduje z industrijsko ikonografijo in socialistično simboliko; njegovo dosedanje delo aludira na historične avantgarde, pogosto pa tudi na utopizme. Pri svojih kiparsko-ambientalnih stvaritvah pogosto izrablja princip reciklaže, ki ostaja tudi ena ključnih karakteristik kasnejših projektov, s katerimi je sodeloval tudi na Svetlobni gverili.

BRANE ŽDRALO je inženir elektrotehnik, zaposlen na Fakulteti za elektrotehniko. V umetniških projektih raziskuje možnosti reciklaže računalniških komponent in ostankov tiskarskih procesov v kombinaciji z različnimi elektronskimi vezji in svetlobnimi viri. Navdihujeta ga futurizem in znanstvena fantastika, v svojih raziskovanjih pa se loteva vprašanja časa, prostora, interaktivnosti in novih dimenzij. V tandemu z Markom Kovačičem je soustvaril projekte Prometejeve iskre in Fatamorgana (Svetlobna gverila, 2010 in 2011) .

LOKACIJE: PST/ Pot ob žici okupirane Ljubljane

ODPRTJE: Koseški bajer, 8. maj 2013 ob 21.00

DO: 30. junija 2013
INTERAKTIVNA SVETLOBNA PROJEKCIJA
Svetlobna gverila in 18. Exodos


Igriva in poetična instalacija, monumentalno umetniško delo, zasnovano na interaktivnih zemljevidih. Potovanje, ki te iz soseščine v hipu popelje med zvezde. Med igro z lučmi, videoprojekcijami, s piktogrami, z geografskimi koordinatami se nam igrišče spremeni v zabavno interaktivno človeško mapiranje. Le nekaj korakov in že je mesto, kmalu pa tudi svet, pod našimi nogami.

Projekt, ki sta ga zasnovala Matthieu Tercieux & Chloé Bonnard je nastal v produkciji francoskega združenja AADN in bil premierno izveden na festivalu svetlobe La Fęte des Lumičres 2011, ki vsako leto poteka v francoskem Lyonu in privabi preko 2 milijona obiskovalcev.

V Ljubljani bo načrt mesta Ljubljana Matthieu Tercieux soustvaril z glasbenikom Edouard Souillotom in oblikovalko Alexandro Lolivrel. Risbe bodo prispevali slovenski stripovski ustvarjalci Kaja Avberšek, Domen Finzgar in Marko Kociper, risbe in zgodbe pa še dijaki Srednje šole za oblikovanje in fotografijo v Ljubljani ter udeleženci delavnice, ki je potekala v galeriji Škuc.

Ustvarjalci v akciji.
 
MATTHIEU TERCIEUX, diplomant Mulhouse art school, je že kot študent v svojih umetniških projektih preučeval videofeedback efekt, manipulacijo in zlorabo občutljivih materialov. Samostojno in na delavnicah Georgea Gagneréja se je izmojstril v uporabi programske opreme MAX/MSP/Jitter. Ukvarja se s performativnimi umetnostmi, v okviru katerih razvija interaktivno scenografijo ali VJ aplikacije. Ustvarja tudi interaktivne instalacije za različne dogodke in festivale.

LOKACIJA: Ploščad pred Cankarjevim domom, Ljubljana.

DO: 24. aprila 2013, 21.00-23.00


DONATOR: Energoplan d.d.
SOFINANCER: Institut Francias Slovenie
KOPRODUKCIJA: Cankarjev dom, Zavod Exodos

Program Svetlobne gverile sofinancirata MOL - Oddelek za kulturo in MIZKŠ.
RAZSTAVA SVETLOBNIH ZAPISOV
Svetlobna gverila in 18. Exodos

Svetlobna gverila se rada peča z drugimi umetniškimi festivali, tokrat pa si obeta poglobljeno razmerje z mednarodnim gledališkim festivalom Exodos, ki poteka aprila v Ljubljani. Festivalski program vsakič izbira en umetnik, ki program s svojimi projekti tudi soustvarja. Letos je selektor festivala Tim Etchells, angleški literat in gledališki ustvarjalec, ki je zadnjo petletko ustvarjalno izredno dejaven tudi na področju likovne umetnosti. Vizualni opus tesno povezuje z literarnim in gledališkim. Raznolikost izraznih polj, medijev in kontekstov mu odpira nove možnosti ter omogoča raziskovanje določenih tem na različne načine, skozi različne procese. Predvsem ga zanima navzočnost, odkrivanje dogodkov v času in prostoru, dinamičen odnos med delom in gledalcem. Pogosto raziskuje in razkriva sisteme in kode jezika in kulture, fasciniran s tem, kako produktivna in hkrati omejujoča sta. V številnih projektih Etchells ustvari dogodek, še preden se zgodi, ali izpostavi zamisel, še preden je izpovedana. Mehanizmi in ekonomika tega procesa, konstrukcija in dekonstrukcija, pojav in izginotje so srčika Etchellsovega ustvarjanja. Večina njegovih projektov (tudi svetlobni zapisi, ki bodo razstavljeni v Ljubljani) namigujejo na dogodek, idejo ali namen, ki je nedorečen in neodkrit.

TIM ETCHELLS s kratkimi enostavnimi frazami, zapisanimi v formi svetlobnih napisov, ustvarja miniaturne nagovore. Preproste, hkrati pa skrivnostne fraze, sporočila in navodila vzbujajo zmedenost, neugodje, refleksijo, intimnost … Zapis, s katerim se mimoidoči 'srečujejo' na ulici, v izložbah, na strehah, v galerijah ali kjerkoli že, ni popolnoma razumljiv. Za celotno sliko je najbolj pomemben prav ta manko.

Tim Etchells svoja dela predstavlja tako na samostojnih razstavah, na velikih mednarodnih razstaviščih (Manifesta, Art Sheffield, Goteborg Bienale) .... Leta 2009-10 je kot t. i. rezidenčni modrec (Thinker in Residence) ustvarjal na Tate Research in LADA v Londonu.

LOKACIJE: Šumijev kvart, Jakopičeva galerija, Kresija - Pogačarjev trg, podhod Ajdovščina - ex Kapsula, IRIU - Resljeva ulica

foto: Tim Etchells. Z avtorjevim dovoljenjem.


POKROVITELJ: Šumijev kvart d.o.o.
DONATOR: Energoplan d.d., KPL, MOL
KOPRODUKCIJA: Zavod Exodos, IRIU

DO: 24. aprila 2013

Galerija
2012
2011
2010
2009
2008
kolofon
English

Svetlobna gverila

Strip Core