SVETLOBNA GVERILA 2025
19. mednarodni festival svetlobe
MOTNJE
23. maj–14. junij 2025
Ljubljana, več lokacij
Pričakujoč predvidljivost in vsaj zmerno utečenost naših življenj smo ljudje kaj hitro vznemirjeni ob vzniku kakršnihkoli motenj, ki zamajejo naš vsakdanjik in prekinejo njegov ustaljeni potek. Zdi se, da je spekter potencialnih motenj, ki dosegajo naš um in telesa, dandanes vseobsežen: nanje lahko naletimo tako v fizičnem svetu, naj si bo v mestu ali v naravnem okolju, kot tudi v virtualnih prostranstvih in seveda v najrazličnejših socialnih interakcijah. Še marsikaj od tistega, kar se dogaja na polju družbenega, se v času povampirjenega neoliberalizma kaže kot nekakšna motnja, kot odklon od normalnosti, ki smo je bili privajeni. Motnje so odkloni od ustaljenega poteka stvari, kar implicira njihovo začasnost; po drugi strani nam lahko omogočajo tudi rast in nova spoznanja, obogateno védnost o svetu, kjer živimo. Ob umetniških delih s tokratne Svetlobne gverile, katere osrednja tema so prav Motnje, ne manjka tovrstnih poudarkov – domače umetnice in umetniki kot tudi četica njihovih kolegov iz tujine tematiko motenj s pomočjo medija svetlobe interpretirajo na vsebinsko in formalno izjemno pestre ter zanimive načine. Izraznost predstavljenih del se dotika tako fizičnih oziroma prostorskih, družbenih kot povsem psiholoških vidikov najrazličnejših motenj. Avtorice in avtorji nemalokrat izhajajo iz učinkov tehnologije na našo vsakdanjost, pri čemer s poigravanjem z gledalčevo percepcijo raziskujejo ter interpretirajo mnogotere fenomene sodobnega sveta. Navsezadnje lahko tudi sama umetnost funkcionira kot svojevrstna motnja – žal jo tako dojema še marsikdo, kar navsezadnje dokazuje vedno bolj težavno iskanje ustreznih lokacij za njeno predstavitev oziroma njihova nedostopnost zaradi različnih komercialnih apetitov.
Festivalska prizorišča – pri čemer epicenter dogajanja še vedno ostajata Galerija Vžigalica in njena bližnja okolica – so letos razpršena po širšem mestnem središču in segajo vse od Špice na Prulah do AKC Metelkova mesta. V treh tednih, kolikor traja festival (pri čemer bo razstava v Galeriji Vžigalica na ogled do konca poletja), si bo na izbranih lokacijah moč ogledati vrsto svetlobnih instalacij, projekcij in prostorskih postavitev, katerih osrednji povezovalni element je, ob sami naslovni temi, raziskovanje medija svetlobe v kontekstu sodobne vizualne ter intermedijske umetnosti. Tudi v letošnjem letu smo izvedli Laboratorij Svetlobne gverile, program produkcijskih delavnic, kjer so avtorji različnih provenienc ob pomoči izkušenih mentorjev razvijali nova umetniška dela. K sodelovanju smo povabili tudi številne izobraževalne institucije ter študentom oziroma dijakom omogočili tehnično in kuratorsko pomoč pri produkciji in zahtevnem umeščanju del na javne površine mesta. Posebej velja izpostaviti tudi cikel, poimenovan Supernove: gre za prve večje samostojne svetlobne projekte na prostem, pod katere se podpisuje vrsta mladih avtoric in avtorjev. V sklopu festivala se obeta tudi nova stalna postavitev; odprtje na Trgu brez zgodovinskega spomina v osrčju AKC Metelkove mesta bo potekalo natanko teden dni po odprtju festivala (30. 5.).
Verjamemo, da tudi 19. edicija prinaša pester in zanimiv program, ki bo v javnem prostoru pritegnil številčno publiko, ki ji namenjamo tudi redna kolesarska vodstva (vsako sredo in soboto zvečer). Festival seveda ne bi bil mogoč brez sodelovanja številnih partnerjev in koproducentov, velikodušnih prispevkov sponzorjev in spodbudnega razumevanja prebivalcev, predvsem pa ne brez dragocenega zavezništva festivalu zveste in naklonjene publike.
Projekti na prostem so vse dni v tednu na ogled med 21.30 in 23.30.
Brezplačna festivalska vodstva s kolesi potekajo vsako sredo in soboto ; zbirno mesto pred Galerijo Vžigalica ob 21.00.
Vsako sredo ob mraku (21.30) napovedujemo tudi plesni performans v sodelovanju s Plesnim Teatrom Ljubljana, kjer bo plesalka Alja Lacković pred oknom galerije vzpostavljala gibalni dialog s projekcijo.
Za morebitne programske spremembe ne odgovarjamo; ažurne podatke spremljajte na naši spletni strani in na družbenih omrežjih. Za obvestila o našem programu nam pišite na core@mail.ljudmila.org (zadeva: prijava na novice).
Vizualni material za novinarje
Na fotografiji: RaumZeitPiraten: Physarum, foto: (c) Matthias Gasser / Brixen Tourismus